YALNIZ KADINSAN PSİKOLOJİN BOZUKTUR(!)

Tatsız bir konuya esprili bir giriş yaparsam, benim ay burcum yay ve bu nedenle normalden çok daha özgürlükçü bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Hele kadınlıkla ilgiliyse mesele, çok sıradışı yaklaşımlarımın olduğunu beni tanıyanlar bilir. Tabi ki bu anlayışı geliştirmem sadece ay burcumun yay ile olması ilgili değil, kafese tıkılmış, geleneklerin hapsettiği ve şiddet görmüş bir anne ile büyümüş olmam hayata ve olaylara, kuramlara bakış açımın daha özgürlükçü olmasına sebep olan psikolojik dinamiklerden. Bunun yanında görünen o ki doğuştan getirdiğim bir güç de barındırmışım içimde. Belki de bir savaşçı demeliyim…

Ben genelde yalnız seyahat ederim. Yurtdışı ve yurtiçi olsun yalnız giderim, zihnimi susturup, kendimi dinlemek ve ilhama açık olmak adına. Aile bağlarım bağımlılıkla değil bağlılıkla örüldüğü için, annemsiz, çocuğumsuz, sevdiğimsiz olmaz diye şartlarım yoktur. Yakın zamanda üçüncü kitabımı yazmak için gittiğim otelde beni çok gülümseten aynı zamanda da düşündüren bir olay yaşadım. Dediğim gibi genelde tek gittiğim için tuhaf bakışlara alışkınım. İnsanlar bir kadını tek başına bir otelde gördü mü klasik senaryolar ekranda oynamaya başlar. Yalnız, depresyonda, sevgilisinden yeni ayrılmış ya da yeni bir ilişki peşinde olan bir kadın ancak yalnız başına bir yerlere gider. Genel anlayışımız bu. Daha önce kaldığım yerlerde kimse bana net olarak düşüncesini söylemedi bu noktada fakat davranışlar ve bakışlar sözlerden çok daha fazlasını anlatır çoğu zaman. Ben hiç rahatsız olmam tam tersi eğlenceli bulurum bu tür tavırları. Biraz üzülürüm hala yargılarımızın bu kadar katı olmasından dolayı. Neyse efendim olaya geleyim. Kahvaltı saatlerinde karşılaştığım epeyce konuşkan iki kadın vardı kaldığım otelde. Bu sefer pek bakmadığım için bakışlarını bile yakalayamadığım iki insan oldu benim için. İstanbul’a dönüş günümde son kahvaltı saatimde tanıştır kaynaştık. Ay çok neşeliymişsiniz, biz sizi yalnız görünce psikolojik bir bunalım yaşadığınızı düşündük. Kesin terkedilmiş ve buraya kaçmış diye bir ihtimal bile oluştu kafamızda dediklerinde ben kahkahayı patlattım. Onlar da gülmeye başladılar. Hiç bu kadar açık söyleyen olmamıştı deyip teşekkür ettim ve işin aslını anlattım. Hem şaşırdılar, hem güldüler, hem bir kadın olarak başka bir kadını nası yargıladıklarını farkettiler. İnstagramda bireysel hesabımdaki takipçilerim, yanımda sevgilim olduğunu düşündüler. Çünkü fotoğraflarımı tripodla çekiyordum. Yani fotoğraflarımı çeken birileri vardı onlara göre yanıma. Bunu açıkça yazanlar oldu. Yani özel hayatlarımız hakkında bile bu kada hüküm sahibiyiz. Hmmm kesin sevgilisi ile gitmiş kesin…

Algılarımız ve yargılarımız bizi kendi dünyamıza sıkıştıran ve inanın bizi en çok yaralayan şeyler. Zannetmeyin ki bir başkası sizi yaralıyor, siz kendi kalıp yargılarınızla kendinizi yaralıyorsunuz. Kesin hükümler, kesin bakış açıları, bu böyledir demelerimiz… Hepsi bizi derinden yaralayan ve çıkmaza sokan unsurlar. Elbette ki mesleğim gereği olaylara hep başka bir pencereden bakmayı biliyorum. En kırıldığım zamanlarda bile karşı tarafın dünya modelini anlamaya çalışırım ve bu bana hep kazandırır. Ancak toplumumuzda genel yargılar, geleneksel bakış açıları, kişisel hükümler çok daha önemli bir yer arz ediyor.

Türkiye’de yalnız başına seyahat eden kadın, yalnız yaşayan kadın, bekar anne, yalnız takılan kadın, yalnız kahve içmeye giden kadınlara alışmanız gerekiyor. Yalnız başımıza bir şeyler yapıyoruz diye bu psikolojimizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Yalnız takılmayı sevdiğimiz anlamına da gelebilir. Yalnızlık bizim en mahrem alanımızdır ve her insanın bazı zamanlarda yalnızlığa ihtiyacı vardır. Aslında yalnız da dememek gerekiyor, psikanaliz bunu ayırır, tek başınalık ve yalnızlık olarak. Tek başına olmak sağlıklıdır, yalnızlık patolojik olandır der. Bir insanın tek başına bir şeyler yapabilmesi sağlıklı bir durumdur. Tek başına tatile çık, tek başına Doğu Ekpsresi’ne bin, tek başına yurtdışına çık, tek başına eve çık, tek başına alışverişe git. İkili ilişkilerinde tek başına olduğun zamanlar olsun. Tek başınalık insanın kendine döndüğü zamanlardır. Elbette patolojik yalnızlık diye bir şey vardır. Issız Adam tabirini bilirsiniz. Kimseye tutunamayan, ilişki içinde kalamayan, yalnızlığa bağımlı, yakınlık korkusu olan, kaçınan ve güvensiz bağlanmış kişiler için yalnızlık ve tek başınalık bir patoloji halini almıştır. İkisini ayırmak biz uzmanlara düşer. Siz kendinizde bir tuhaflık olduğunu farkettiğinizde, destek alabilirsiniz.

Kadın da erkek kadar özgür hareket edebilmelidir. Doğuran, anne olan kadın evlere hapsolmak zorunda değil. Erkek, spermini veren kişi olarak doğan her çocuğun babası olup sorumluluğunu eşit şekilde paylaşırsa, annenin tek başına geçirebileceği zamanlarını tekrar kazanmasına yardımcı olursa anneler çocuklarıyla daha iyi bağ kuracaktır. Anneleri öfkelendiren şey çocuğun kendisi değil, özgürlük alanlarının kısıtlanmış olmasıdır. Tabi ki mesele sadece anneler değil, kadının kendisi.

Yalnız seyahat eden erkek için aynı şeyi düşünmezken bir kadın için düşünebiliyorsak bu bizim ne kadar cinsiyetçi olduğumuzu gösterir. Kadınsan kahkaha ile gülemezsin, kadınsan fazla rahat hareket edemezsin, kadınsan yalnız gezemezsin, kadınsan tek başına bir hayat süremezsin, bekar anneysen hele işin daha zor. Kadın olmanın yanında bir de dulluk eklendi mi sıfatınıza statünüz birden düşer. Bunu size en çok da kadınlar yapar. Bir kadını en çok bir öteki kadın yargılıyor. Sosyal medyada da öyle değil mi? Ünlü kadınları en çok kadınlar eleştiriyor, yerden yere vuruyor. Bir kadına gösterdiğimiz anlayış ve merhamet kendimize gösterdiğimiz anlayış ve merhametten gelir.

Hey sen, kadın! Kendine anlayış ve merhamet göstermeyecek misin artık?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s