ÇOCUK RUHUNUN KATİLİ: DUYGUSAL ENSEST

Geçen haftalarda bir arkadaşımla sohbet ederken omuzlarımın o gece tutulmuş olmasından konuşuyorduk. Evde kas gevşetici varsa çocuklara ver sürsünler ve omuzlarına masaj yapsınlar diye bir çözüm önerisi oldu. Ne cevap verdiğimi sonraki paragrafta yazacağım. Aynı hafta cilt bakımı için gittiğim yerde hizmet veren kişi omzumdaki cilt lekesine iyi gelen bir krem verirken çocuklarınız sürsün siz göremezsiniz dedi. Bir kaç hafta sonra bir şey danışmak için bir tanıdığımı aradığımda ikinci eşinin ilk eşinden olan kızının babasına tutkusunu anlatırken, 20 yaşına geldi babası onu görmeye gittiğinde babasıyla uyuyor, ve ben onun yanındayken eşimi arayamıyorum sanki kumasıyım diye anlattı. 

Şimdi başa alalım. İlk olayda verdiğim cevap şu oldu; masaj erotik bir eylemdir. Eğer çocuğa masaj yaptırırsam ya da ben kaç yaşına gelmiş olursa olsun çocuğuma aralıklarla masaj yaparsam bedeni beni partner olarak mühürler. Yıllarca babasına masaj yapmış olan bir danışanımın eşiyle cinsel ilişkiye girememesinin sebebi buydu. Anne babalar, hiç farkında olmadan, sevgi şefkat adı altında çocuklarının bedenlerine kendilerini duygusal partner olarak kaydettirebiliyorlar. Buna duygusal ensest diyoruz. 

İkinci olaydaki cevabım, çocuklar ebeveynlerini iç çamaşırları, ya da çıplak olarak görmemeliler. Bir çocuk annenin meme çatalını bile görmemeli der psikodinamik kuramcılardan biri. Hz Peygamber ile Freud’un söylediği çatışmıyor. Dayı, kardeş, baba, anne, dede kim olursa olsun belirli bölgelerin dışında görmemeli ve dokunmamalılar. Gerdan bölgesi ve diz kapağı üstündeki bölgeleri ebeveyn çocuğa göstermemeli dokundurtmamalı kendisi de dokunmamalı. Kadim bilgiler ve öğretiler en derindeki mekanizmayı yani id’i, ilkel beyni çözdükleri için bilimle çatışmıyor. İlkel beyin yani id dediğimiz bilinçdışı mekanizma için birinin anne, baba, teyze, kardeş olmasının bir önemi yok. Ve çocuklar belirli bir yaşa kadar id ile hareket ederler. Kayıtlar id’de toplanır. Bu nedenledir ki Kuran’da emzirme süresi, hamilelikle birlikte 2 sene sayılır. (Bu konuda ihtilaflar olsa da bu şekilde söyleyenlerin sayısı çoğunluktadır) 2 yıldan sonra çocukta gelişmeye başlayan cinsel dürtüler, ebeveynine erotik aktarım yapmasına neden olur. Çocuğun başka bir şansı yoktur. Bu biyolojik ve psikolojik bir olaydır. Bu noktada ebeveynin sınırlarını iyi belirlemesi gerekir. 

Bu sınırlar içinde elbette yatak meselesi çok önemli. 20 yaşındaki bir kızın babasını partneri olarak kabul etmesi onunla birlikte uyuması ve onu babasının eşinden kıskanması bir patolojidir. Ve elbette ki ileriki hayatında evli erkekleri hayatına çekmesi kaçınılmaz olacaktır. Malesef bazı pedagojik bilgi kirliliğinden dolayı çocukları yanımızda yatırmak güvenli bağlanmanın bir kuralı olarak belirlendi. Oysa ki bağlanma kuramcılarının kendileri böyle bir şeyden söz etmez. Bedensel sınırları gerek masajla, gerek ebeveyn yanında yatmakla, gereksiz temaslarla çiğnenmiş bir çocuk büyüyünce ikili ilişkilerinde bedensel ve ruhsal sınırlarını koruyamaz. Bazen aşırı katı kuralcı ve obsesif bir kişiliğe de bürünebilir, bazen de ilişkilerde sınırsızlığı deneyimleyerek taciz, tecavüz, şiddet görebilir. Ya da başkalarının sınırlarına rahatlıkla girebilir. 

Bebek karanlıktan korkmaz, bizim gibi korkuları yoktur. Onun tek ihtiyacı olan şey ağladığında, gerek duygusal gerek fiziksel ihtiyaçlarının zamanında karşılanması annenin orada olmasıdır. Orada olmayan bir ebeveynin ya da orada fazla fazla olanın bir sınırları aşan bir ebeveynin verdiği zararı tamir etmek çok kolay değil. Bebek anne yanı beşikte yatırılarak sonrasında yavaş yavaş sınırları kapatılarak kendi sınırları içinde yaşamayı öğrenmelidir. Annenin altını temizlerken bile gereksiz dokunuşlardan kaçınması gerekir. 2 yaştan sonra çocuğa duşta iç çamaşırı ile yıkanması salık verilmeli, ebeveyn her zaman duşakabin ya da küvetin dışında durmalıdır. Memeden kesme 2 yaşı geçmemeli, azaltılarak kesilmeli ve kestikten sonra elini memeye sokması suhuletle engellenmelidir. Göğüsler artık onun besin deposu değil erotik bir nesenedir. 2 yaşa kadar ebeveyn yanında uyuyan çocuk mutlaka ayrılmalıdır. Uykuda bilinç kapalıdır, yanınızda uyuyan herkes cinsel partnerinizdir.

Çocuğunuzun medikal olarak hastalığından dolayı masaja ihtiyacı varsa bunu eldivenle yapabilirsiniz. Yaparken duygularınızı katmamanızda fayda var. Onun dışında çocuğunuza masaj yapmaktan o ısrar etse de kaçınmanızda fayda var. Elbise dışından dokunabilir ya da kaşıyabilirsiniz. 

Bir arkadaşım vardı, onu çok seven bir kadını, kendisine masaj yaptığı günden sonra terk etmişti. Ben bunu bir türlü anlayamamıştım. Arkadaşım kadına her hangi bir açıklama yapmamıştı. Ancak annesinin de arkadaşıma masaj yaptığını çok geç öğrenmiştim. Anneyi partner olarak mühürleyen beden, kendisine masaj yapan kadını tabi ki anne olarak algılayacaktı. Masajdan sonra sevişmişlerdi. Bedene anne o şekilde dokununca çocuk anne ile ilgili fantezi kurar id’de. Ve bu asla bilincine çıkmaz. Çocukluğunda ya da gençliğinde kurduğu fanteziyi o kadınla gerçekleştirmişti. Anne ile sevişmişti. Korktuğu başına gelmişti. Kadın o gün bir de kırmızı kıyafet giymişti. Kırmızı arkadaşımın en sevdiği ve annesinin de sıkça kullandığı bir renkti. Kırmızı anneye olan erotik aktarımın rengiydi. Tablo tamamdı, masaj sevişme ve kırmızı elbise. Arkadaşım tabi ki suçluluk duygusu ile  o kadını terkedecekti. Anne ile sevişilmez, anne ile sevgili olunmazdı çünkü. Bunun üzerine canım arkadaşım istediği mantıklı açıklamayı getirsin ben gerçek sebebi artık biliyordum. O kadın adına rahatladığımı söyleyebilirim. Ben aylar önce yazmaya başladığım romanda bu masaj meselesine değinmiştim ki şimdi boşuna değinmemişim diyorum. 

Ebeveynlerinin sebep oldukları açmazları çözmek çocukların hayatlarına giren insanlara kalıyor. Söylenmemiş üzerini örttüğümüz her şeyin altında kalırız der Jung. İşte ben de altında kalmayalım diye bugün bu yazıyı yazıyorum. Çocuklarımız bizim partnerimiz değil. Partnerimizden alamadığımız duygusal tatmini onlardan almaya hakkımız yok. Kullandığımız kelimelere dikkat edelim. O bana çok düşkün, ben ona çok düşkün, falanca çocuğum benim arkadaşım, benim ruhdaşım, ben onsuz yaşayamam gibi kelimeler çocuğu partner yapar. Bizi kurtaracak şey annenin sadece anne çocuğun da sadece çocuk olması.

Sevgiler…

ÇOCUK RUHUNUN KATİLİ: DUYGUSAL ENSEST’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s