JULIA’NIN MEME KANSERi ÖYKÜSÜ

O sabah Julia güneşli bir güne merhaba demiş, mutfakta kahvaltı hazırlıyordu. Her zamankinden daha keyifliydi çünkü 25 yıllık arkadaşı evleniyordu. Kocası Richard mutfağa geldi, masaya oturdu, sessizce yemeğini yemeye başladı ve ağzından tek kelime bile çıkmadı. Julia ondaki tuhaflığı farkederek gece iyi uyuyup uyumadığını sordu. Richard başınıhayır anlamında salladı. Julia bir şey demedi, Richard’ın bu durumunun gününü bozmasına izin vermeyecekti.

Kahvaltıdan sonra Richard yatak odasına geri gitti. Julia kocasının tekrar uyuyacağını düşündü. Ancak bir saat sonra Richard elinde valizi ile kapıda belirdi ve basitçe ‘Julia, seni terkediyorum ve bir daha asla geri dönmeyeceğim. Lütfen bana nedenini sorma’ dedi. Richard kapıya doğru yönelirken, Julia ardından bağırıyordu ancak Richard durmadı. Julia nefessiz kalmıştı, ne yapacağını bilemiyordu, sersemlemişti, sanki yer ayağının altından kayıyordu. Kocası onu terkediyordu. Tüm olan bitenin hiç bir mantığı yoktu. Julia o ana kadar çok iyi bir çift olduklarını, mutlu olduklarını ve hiç bir problem olmadığını düşünüyordu. 5 yıllık evliliği boyunca kocasını çok sevmiş, çok fedakarlık yapmış ve ona adeta bakım vermişti.

Kapının önünde oturmuş Richard’ın gidişini izlerken titriyordu. Kalbi neredeyse göğsünden fırlayacak gibi atıyordu. Nefes alamıyor, ağlayamıyordu bile. Midesi bulanıyordu. Julia için zaman durmuş gibiydi. Aradan 20 dakika geçtiğinde Julia, buz gibi olmuştu, hareket edemiyordu. Zorla gücünü toplayıp ayağa kalktı, yavaşça eve girdi ve kendisini yatağına bıraktı. 

O gün arkadaşının düğününe gidemedi. Richard’ın telefonunu defalarca aradı ancak bir cevap alamadı. Günlerce çabaladı fakat her çabası boşaydı. Richard işinden de istifa etmişti ve ortadan kaybolmuş. Ne ailesi ne arkadaşları Richard’ın nerede olduğunu bilmiyordu. Julia çok endişeleniyordu ve onun iyi olup olmadığını merak ediyordu. 

6 ay sonra, Julia evine gelen boşanma kağıtlarını imzaladı. Julia’nın sağlığı bozulmaya başlamıştı. Rutin kontrollerine gittiğinde sağ memesinde bir kitle olduğu farkedildi. Ve Julia’ya meme kanseri tanısı kondu. Julia sağlıklı besleniyor, egzersiz yapıyor, sigara içmiyor, doğum kontrol hapı kullanmıyor, bol su içiyordu. Ailesinde her hangi bir kanser hikayesi de yoktu. 

Ona ne olduğu hakkında bir fikri yoktu. Nasıl bir şanstı ki hem kocası tarafından terkediliyordu hem de kanser gibi bir hastalığa yakalanıyordu. Hayatının paramparça olduğunu hissediyordu. Kocası onu bir sabah ansızın terketmişti ve bu onun için büyük bir şoktu. Julia’nın yaşadığı bu duygusal stres 6 yaşındayken yaşadığı stresle aynıydı. O 6 yaşındayken babası ve annesi evlilik yıl dönümlerinde korkunç bir kavga etmişlerdi ve babası ansızın evi terketmişti. Fırtına gibi evden çıkarken bir daha asla geri dönmeyeceğini söylemişti. Julia babasını çok seviyor ve çok önemsiyordu. Küçücük ayaklarıyla babasının peşinden koşup onun gitmemesi için bağırdı. Babası gittikten 3 gün sonra geri döndü sarhoştu. Annesi ile barıştırılar ve 15 yıl sonra hayata veda etti. 

Julia babasıyla ilgili bu anıyı bilinçaltına gömmüştü ancak bu anı onun hayat hikayesinin bir parçasıydı. Julia’nın hikayesi gösteriyordu ki, hiç bir anı ve duygu unutulmuyordu. Bilinçaltında saklı duruyordu. Her deneyim özel bir hisle bağlantılıdır ve biz buna hissedilmiş deneyim deriz. Yaşımımız boyunca aynı duygusal durumlar birbirileriyle bağlantı kurarlar. Beynimiz benze olayları ve duygu durumlarını yaşadığında geçmişteki anıyı geri çağırır. 

Bu hikayede olduğu gibi Julia’nın kocası onu terketti ve bu bilinçaltındaki babasının evi terkettiği anıyı tetikledir. 6 yaşındaki bastırılmış duygu, yıllar sonra kocası evi terkederken yeniden ortaya çıktı. Jung der ki, bilince çıkmamış her anı kaderimiz olarak karşımıza çıkmaya devam eder. 

Julia 3 gün boyunca babası için endişelendiği gibi babası için de endişelendi. Fakat bu sefer endişesi haftalar boyu sürdü. Richard nereye gitmişti, kiminleydi, ne yiyip ne içiyordu, ne yapıyordu? Onu başka bir kadın için mi terketmişti? Belki de mental bir problem yaşıyordu. Julia kocasının yanında olmak ona durumu ne olursa olsun yardım etmek istiyordu. Bu stres yüzünden o da uyuyamıyordu. İşine kendini veremiyordu sürekli zihni cevaplar arıyordu. Ne olursa olsun Richard’ın geri dönmesini istiyordu, sorun her neyse onun için çözmek istiyordur. Julia annelik iç güdüsü ile olaya yaklaştığı için tükeniyordu. 

Sembolik olarak, bakım vermeyle ilgili olan organımız memedir. Meme süt üretiminden sorumludur. Daha geniş anlamı ile bakım vermek ve korumak istediğimiz kişilerle yaşadığımız çatışma ‘yuva çatışması’ olarak adlandırılır. Bu nedenle Julia’nın, Richard’ın evi terk etmesinden dolayı yaşadığı aşırı duygusal stresi sağ memesinde ifade bulmuştu. 

6 yıl sonra, Julia hastalığı ile başa çıkmayı başarmıştı. Yeni bir sevgili bulmuştu ve çok mutluydu. Sonunda Richard’ın nerede olduğunu bulmuştu ancak Richar onunla konuşmak istememişti fakat bunu problem yapmamıştı çünkü başka bir adamla mutluydu. 

Bir gün kızının bir arkadaşının düğünü için davet aldı ve sevgilisiyle birlikte düğüne gittiler. Çok güzel bir restoranda yapılan tören esnasında Julia birden kalabalıkta Richard’ı farketti. Richard da onu farkedince hemen kaçmaya başladı. Julia onu yakalamıştı ancak bir şey diyemedi, yıllar önceki haline geri dönmüştü, nefes alamıyordu ve ağzından kelimeler dökülmüyordu. 

Julia’nın duyguları tekrar açığa çıkmıştı. 6 yıl önceki durumu neyse aynılarını hissetmişti. Ve beyni bu duyguyu hatırladığı için ikinci kez kanseri başlattı. 

Ben Julia ile 2003’te tanıştığımda, hastalıklarla ilgili yeni yaklaşımlara ilgisi olduğunu söylemişti. Hali hazırda bu kitabı yazmaktaydım. Bana hikayesini anlatırken ben de geçmişi ile bağlantıları kuruyordum. Julia neyin kendisini hasta ettiğini anladığında yanaklarından yaşlar süzülüyordu. Bir kaç seans sonra bakış açısı değişmişti, her şeyi daha iyi anlıyordu. Ve bir süre sonra kanseri iyileşti. Artık geçmişteki hangi duygu ve inançlarından dolayı hastalandığını anlamıştı.

(Isabelle Benarous- Break the code of your illness)

Çeviri: Betül Demirkıran

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s