psikoloji bilimi esastır

Gün geçmiyor ki spiritüel bir teknik çıkmasın. Bizim ülkemiz gibi şifa, okuma, üflemenin geleneğinde yer alan bir yerde bu yeni ya da adına alternatif denen tekniklerden uzak durmamız pek mümkün olmuyor. Spiritüel teknikleri ben de önemsiyorum ancak bilinmeli ki hiç bir teknik psikoloji biliminin yerini tutamaz. Aslolan psikoloji bilimidir ve insan psikolojisinin temel dinamiklerini ya da varolan problemlerin kaynaklarını ancak psikoloji bilimi ile çözebilirsiniz. Alternatif teknikler bu bilim ile çözme yolunda destekleyici ve kolaylaştırıcıdır.

Ancak görüyorum ki alternatif teknikleri sanki her biri bir psikoloji kuramı olarak karşımıza çıkarılıyor ve öyle sunuluyor. Sanki her şeyi bu tekniklerle çözmek mümkün. Malesef çok büyük bir illüzyon oluşturuluyor. Ben de bu teknikleri kullanan ve eğitimini veren biri olarak görüyorum ki, bu tekniklerin eğitimlerini alan bir çok kimse çocukluğundan getirdiği iyileştiremediği değersizlik ve yetersizlik duygularını tanrısal bir güce sahip olduğunu düşünerek iyileştirmeye çalışıyor. Malesef ki bu kontrolsüz bir güce dönüşüyor.

Bu teknikleri kullanan, öğrenen ya da öğreten insanlar kendi psikoterapi süreçlerinden geçmedikçe sağlıklı bir yapıya kavuşamayacaklar. Bunun olmadığı gibi ben bunun cevabını aldım, efendim ben şunu gördüm, yok efendim geçmiş yaşamlarda da birlikteydik, yok efendim sen de üç harfli var gibi modern hocalık ve üfürükçülüğe kadar varır işler. Bu noktada ben de bu tekniklerden Theta Healing olan tekniğin eğitmenliğini bıraktım zira böyle bir kaosun ortasında yer almak istemedim. Ve zaman geçtikçe görüyorum ki psikoloji bilimi öncedir ve esastır. Bu iki kere ikinin dört ettiği kadar gerçektir. Fakat yine gördüm ki, benim eğitmenliği bırakmam da aslında birilerinin manipülasyonu ve kontrolsüz güçlerini kontrolsüzce kullanmalarından dolayı olmuş. İki gündür bu gerçekleri öğrenmenin verdiği şoku yaşıyorum. Şoklar güzeldir, insanı uyandırır. Yine anlıyorum ki benim 1 yıldır yaşadığım olaylarda insanların davranışlarına dair yaptığım analizlerin hepsi doğruymuş. Bugün zaman beni doğruluyor.

Peki bu neden oluyor? İnsanın tanrısal bir güç olma isteği ve hırsı nedeni ile. Peki bu neden oluyor. Her şeyi kontrol etmek istemek, çocukluk ve bebeklikte anneden alınamayan değer, ya da aşırı yüklenen değer nedeni ile. Hiç bir alternatif teknikle 0-6 yaştaki karmaşayı çözemezsiniz. Bu kadar net söyleyebilirim bunu. Psikoterapi aslolan tekniktir bu noktada. Daha bağlanma ve ödipal dönem sorunlarını bilmeyen, bunun kendinde nelere mal olduğunu farketmeyen, ebeveynini tanrısal bir varlık olarak gören biri -ki bu kendinin de tanrısal olduğuna inanmasına neden oluyor- alternatif tekniklerle bu patolojiyi nasıl iyileştirecek?

Kaybetme korkusu insanı alaşağı eden bir korkudur. Sahip olduklarını, evlatlarını, sevdiklerini kaybetme korkusu insanı her türlü gücü kontrolsüz bir şekilde kullanmaya itebilir. Bu korku daha meme ile ilk temasımızdan itibaren başlar. Hiç bir alternatif teknikte size meme ile bağlantının ne kadar önemli olduğu anlatılmaz. Zira alternatif teknikler bilimsel bilgiden yoksundur. Bilimsel bilgi ile birleştirebiliyorsanız ve gerçekten sağlıklı bir psikolojiye sahipseniz ne ala. Ama bunu çok nadir görüyorum.

Yine görüyorum ki çoğu kişi bilinçaltı uzmanı yazıyor titrine. Bilinçaltı kavramını ortaya atan Sigmund Freud bile kendine bu uzmanlığı layık görmemişken kimin ne haddinedir bunu kullanmak? Spiritüel tekniklerle kişinin enerji alanına habersiz girmeler, kişiye hisler, inançlar yüklemeler de aldı başını gidiyor. Daha dün öğreniyorum ki alanıma girmiş büyüsel enerjiler bırakmış bazıları. Niçin? Kaybetme korkusundan. Büyük ihtimalle bunu da korunma amaçlı yapmışlardır. Ama gençler, yaptığınız her şey suratınızda tokat gibi patlar. Benim için iyi oldu, davranış analizimde yanılmadığımı gördüm. Kendimi temizlemeye devam ediyorum. Ya siz bunları yapanlar, siz ne yapacaksınız? Allah yardımcınız olsun.

Hasılı ben access bars, theta healing, bach çiçekleri ve bioreprogramming gibi teknikleri bilimsel temele oturtarak psikoloji bilimi ile birlikte kullandığım için çok şükür dengeli gidiyorum. Ama gençler, her şey bu tekniktir, tek bir doğru yol vardır deyip para kaynağına yapışmak sizleri uçuruma sürükler. Aslolan hakikati görmektir. Ve psikoloji konusunda psikoterapi olmadan hakikatinizi tam anlamıyla göremezsiniz. Bir takım büyüsel düşler ve fantezilerle, geçmiş yaşam öyküleriyle, ruhsal rehberlik illüzyonu ile kendinizi kandırıp durursunuz. Başkalarını da efsane bir şekilde manipüle edersiniz. Bir kere epigenetik bilimini bırakıp geçmiş yaşam masallarına inanmak insanın kendinde, şimdide olan hakikati görmekten alıkoymaktan başka bir şey değil de nedir?

Patolojik sevgi öldürür. Bu sevgiyi ister eşinize, ister evladınıza, ister arkadaşınıza duyun. Patolojik sevgi karşınızdaki kişiyi öldürür. Hem sizin hem karşınızdakinin hayatı mahvolur. Bu nedenle koşulsuz sevgi bile artık manipülasyona dönüştü. Sevgi hiç bir zaman tam olarak gerçek bir duygu değildir, hipnotiktir. Her zaman manipülatiftir. En çok kendimizi sevmek için severiz, ya da iyi özelliklerinden dolayı bir insanı severiz ya da bize iyi geldiği için. Kadim öğretiler de bunu söyler, insan kendini sever bir başkasında. Bu yüzden sevgi yansız ve gerçek değildir. Ancak şefkat öyle değildir. Hiç tanımadığınız bir insana bile şefkat duyabilirsiniz. Şefkate doyan bir çocuk ileride daha sağlıklı bir birey olur. Sevgi hiç bir zaman karışılıksız olmaz. Beşeriz çünkü, Allah değiliz. Annenin çocuğuna duyduğu sevgi bile çoğu zaman anneyi besler duygusal olarak. Bu nedenledir ki bazı çocuklar sevildiklerini hissetmeden büyürler. Yazacak o kadar şey var ki zihnimde. Psikoloji bilimi engin bir okyanustur. Yazmakla bitmez.

Ancak ben bu alanda şifa tekniklerini öğretmeyi bırakmış biri olarak görüyorum ki benim gibi psikoloji bilimi uzmanlarının asıl bu teknikleri öğretmesi gerekiyor. Kendime de başkalarına da haksızlık etmişim. İleriki dönemde çok daha efektif ve farklı eğitimlerle sizlerle olacağım. Temennim odur ki öğrendiğiniz her şeyi kendi hayrınıza kullanmanız. Psikoloji bilimi uzmanı olmaya kalkışmadan sadece şifalanmak için kullanmanız. Bazı haberler alıyorum, alternatif teknikleri öğrenenler psikoloji bölümünü okumaya başlamış. Çok seviniyorum. Umarım devletimiz artık bir noktada bir düzenleme getirir. Yoksa şifalandırıyorum diye, insanların travmalarını daha çok coşturup bırakmak sadece daha kötü travmalara neden olur.

Alternatif teknikler kişiyi ruhsal olarak geliştirir normalde ancak bir kaç gündür hiç beklemediğim kişilerin bile benimle ilgili büyüsel enerjiler kullanmaları karşısında gerçekten şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Ama şunu anlıyorum ki psikoloji bilimi yanılmaz yanılmadı da. Son olarak muska yapıp enerji alanımı bozan şahıslara sesleniyorum. Hiç başıma böyle bir şeyin geleceğini düşünmezdim hele ki o kadar sevdiğimi düşündüğüm kişiler tarafından kullanılacağı aklıma bile gelmezdi. Biliyorum ki yüzlerine söylediklerimde asla kabul etmeyecekler. Benden korkmanıza gerek yok. Ben de çok severim ritüel yapmayı, kadim yöntemleri. Ancak son kertede ruh eşi ritüelleri yapmayı bile bırakmış biri olarak bunun bile gelecekte ki eğer varsa kaderimde biri onun özgür iradesine etki edeceğini düşünerek bu tür ritüellerin bile çok da faydalı olmadığını söylemek isterim. Ayette diyor ya kalpleri eviren çeviren Allah’tır. Allah’ın birbirine bağladığı bir kalbi siz ayıramazsınız, bağlamadığı kalpleri de birleştiremezsiniz. Herkes kaderini yaşayacak. Ben herkesten uzağım, enerjinizle kirlenecek bir ruhum yok. Siz bırakın bu kontrolsüz şekilde sevdiğiniz ve kaybetmekten korktuğunuz sevdiklerinizi korumayı, onları özgür bırakın. Bırakın büyüsel enerjilerle sevdiklerinizi elinizde tutmayı, bırakın manipülasyonu. Bu kaybetme korkunuz için gidin en az 1 yıl psikoterapi alın olur mu. Bildiğim çok değerli isimler var sizler için yazabilirim.

Denge yolunda ilerlemek dileği ile sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s