AY BURCUMUZ, ANNEMİZ VE DUYGULARIMIZ 1.KISIM

Efendim, öncelikle astrolojide derinleşmem için eğitimimin bitmesi gerekiyor dolayısıyla kendime astrolog diyemem. Şunu söyleyebilirim ki çok harika bir okuldan eğitim alıyorum. Ve aldığım her bilgiyi psikoloji ile birleştiriyorum. Şimdi sizlere ay ve anne ilişkisini anlatacağım bir yazı dizisi sunuyorum.

AY BURCU YAY

Ay burcumuz annemizi, bilinçaltımızı, gösteremediğimiz taraflarımızı anlatır. Annemizle kurduğumuz ilişki haritamızda ayın olduğu burca göre belirir. Tabi ki hangi evde bulunduğu ve nasıl açılar aldığı da önemli haritamızdaki ayın. Ancak şimdilik sadece burçlardaki yerleşime göre aydan bahsedebiliriz. İşe kendi ay burcumla başlayayım. Ay burcu yay olanlar toplaşın.

Ay yaylar pozitif, enerjik ve hoşgörülüdür. Özgürlüğüne düşkündür, yurtdışında gezmeye, yeni kültürler keşfetmeye bayılır. Din, felsefe ve astrolojiye meraklıdır ve bu bilgileri büyük resmi görmek için kullanır. Ay burcu yay olanlar köklenme ve aidiyet problemi yaşayabilirler. Sık sık ev değiştirmeleri de bunlardır. Geç evlenmeleri önerilir zira kendilerini tutacak adam pek kolay bulunmaz. Özgürlüğünü kısıtlayan her şey onların agresyonunu tetikleyebilir. Ay burcu yay olanların anneleri genelde muhafazakar gezenti ve dindar anneler olabilir. Fakat bu anne çocuğun duygusal ihtiyaçlarını görmez, ve sen halledersin diyerek gazlayabilir. Oysa ki ay burcu yay olanın en çok ihtiyaç duyduğu şey duygularının anlaşılmasıdır. Akademisyen olmaları muhtemeldir. Yurtdışında bu kariyerlerini devam ettirebilirler eğer haritada güzel etkiler almışlarsa. Dünyada her yer onların evidir, dünya vatandaşı diye bir şey varsa o ay burcu yay olanlardır. Ay burcu yay olanlar çevreleri tarafından bazen vurdum duymaz olarak algılanabilirler çünkü her negatif olayın altından pozitif bir şey çıkarıp dönüşebilirler. Ancak ihtiyaçları olan empatidir bu noktada. Eğer onlara karşı empati yapamıyorsanız anlaşılmadığını düşünür ve sizinle bağlarını kesebilir. İdealist kişilerdir ay burcu yay olanlar. Sıradan insanların düşünemediği şeyleri düşünürler vizyonları genelde geniştir sınırları aşar. Eğer iyi etkiler almışlarsa basın yayıncılıkta da kendilerini çok iyi ifade ederler. Onları en çok özgürlükçü ve cesur tavırlarından tanırsınız. Onların yanında kendinizi genelde rahat hissedersiniz. Efenim şimdilik bu kadar. Bir sonraki burçta görüşmek üzere. Ay burcu yay olan bir çocuğun annesinin yapacağı şey onun duygularını anlamak, hissetmek, arkadaşça takılmamak sadece annesi olarak ona verebilmektir.

AY BURCU KOVA

Hocam demiştir ki gündüz haritalarında venüs daha çok anneyi temsil eder, gece haritalarında ay. Bu nedenle bu yazdıklarım kesindir diyemeyiz, hatta doğum anında ayın hangi evrede olduğu bile çok önemlidir. Çok şeyi etkiler. Öncelikle astrolog arkadaşlarımdan ricam bu paylaşımlarımı rekabet olarak algılamamaları. Ben psikoloji ve psikopatolojiyi daha iyi çözümlemek için bu eğitimleri alıyorum. Şimdi oğlumun ay burcunu yazıyorum. Terapi Günlükleri kitabımı yazmadan yani dönüşmeye başlamadan önce nasıl bir anneydim buyrun. Oğlumun duygularını tanıması için çok çaba harcadım. Bugün duygularını tanıyan biri. Ay Kova mantıklı, eşitlikçi adaletlidir fakat duygusal değildir. Çok iyi arkadaşlardır, arkadaşlar çok önemlidir çünkü duygusal beslenmesini arkadaşlarından sağlar.Ay kova burcu olan kişinin annnesi fazla mantıklı bir anne, özgürlüğüne düşkün vizyonerdir. Çocuklarına çok iyi vizyon sunar fakat annelik duygusundan biraz uzaktır. Her şeyi çok mantıkla algılar. Mükemmel bir fiziksel bakım verebilir fakat iş annelik duygularına geldiğinde orada yanıt veremeyebilir. Ay kova çocuğunda bağlanma problemi görülebilir. Ay kova çocukları bir taraftan bağlanmak isteyebilir ama diğer taraftan özgürlükleri kısıtlanacak diye korkup araya mesafe koyabilir. Ay kova kimseye ihtiyacı yokmuş gibi davransa da en çok ihtiyaç duyduğu şey içten içe bağlanmak ve duygusal bağ kurmaktır. Ay kova, meraklıdır, zekidir, bilimden çok hoşlanır hatta ileride bilimden beslenebilir. Ay beslenmekle ilgili olduğu için bulunduğu burç da neyle beslenmekte olduğumuzu gösterir. Zihinsel aktivitelerden çok hoşlanır, tam bir entelektüeldir. En çok korktuğu şey reddedilmektir bu nedenle çok risk almaz ve bağlanmakta güçlük çeker. Ay kovanın annesi de bilgiye meraklı, zeki ve entelektüel annelerdir. Hatta bu bazen fazla olduğu için onlar da duyguların bir kenara itmiş anneler olabilir. Ayı kova burcunda olanların tekamülü bağlanmaktan geçer. Duygularını açmak, yaşamak ve bağlanmak onların haritasını aşmalarını sağlayacaktır. Eski astrolog alimlerden biri der ki biz bu dünyada haritamızı aşmak için varız. O halde ben ay kovayım böyle olayım demek yok. Dönüşüm ve tekamül için buradayız.

AY BURCU BALIK

Kadınların kendilerini kurban etmeden, duygularına kapılıp gitmeden daha analitik ve daha akılcı yaklaşmayı öğrenmeleri gerekiyor. Biz yapı itibariyle amigdal çekirdeğinin de etkisi ile elbette daha çok empati yeteneği ve ayna nörona sahip olduğumuzdan ve tabi oksitosinin de etkisiyle daha duygusal daha kendinden veren pozisyonda olabiliyoruz. Ancak akıl ve kalp dengesini her zaman bir arada tutmamız gerekiyor. Kadın cinayetlerinin yaşanmaması adına, hastalıklı erkeklerle duygusal ilişkiye girmemek en azından analiz etmek, psikolojik yönlerini araştırmak ve mutlaka kendi çocukluk travmalarımızı iyileştirmek biz kadınların kendilerini korumak adına yapacağı birincil görevlerdir. Artık bu topraklarda kurban olan kadınlar görmemeli, bilimde, ilimde, irfanda ilerleyen, ilişkilere sıkışıp kalmış değil insanlığa hizmet eden kadınlar görmek istiyoruz. 🙏

Ay burcu balık, duygusal, fedakar, cefakar, kendini kurban eden, sevdiklerini fazlasıyla koşulsuz şartsız kabul eden bir yapı arzeder. Kendini başkalarına adayan, başkaları için koşturan anneleri vardır. Bazen annenin kendisi de kurban rolündedir. Ay balık kendinden önce anneyi düşünür, anneyi yeteri kadar güçlü bulmayabilir ve annenin eksiklerini söyleyerek onu gidermesini ister. Bu bazen anneyi kontrol etmeye kadar varabilir. Şöyle yap anne daha iyi, böyle yap anne daha iyi gibi karışır durur. Anneye akıl verir bir anlamda. Anne ona hamileyken genelde aşırı duygusaldır ya da acı olaylar yaşamış olabilir. Ay burcu balık oldukça psişiktir. Olacakları önceden sezme yeteneği vardır ve iyi psikolog olurlar. Ancak depresyona eğilimlidirler. Anneye duygusal bağımlılık geliştirebilirler bu bağımlılık aşkta da kendini gösterebilir. Bu nedenle ay balık çocuklarına sınırlarını öğretmek gerek. Balık demek sınırsızlık demektir bu nedenle de nerede duracağını bilmeyebilir. Bu nedenledir ki ben ayı balık olan kızıma sürekli sınırlarını gösteriyorum ve çok işe yarıyor. Kendini sevdiklerine kurban etme ve aşırı hoşgörme eğilimi gösterebilen ay balık çocuğuna kendini feda etmeden yaşamayı öğretmek gerekiyor. Tabi önce annenin bunu kendisine öğretmesi gerekiyor.

AY BURCU AKREP

Şimdi sıra kız kardeşimin ay burcuna geldi. Aynı anne iki çocukla nasıl farklı ilişki kurar buyrunuz astrolojik açıdan da açıklaması. Ay burcu akrep, derin ve yoğun duyguları olan kişilerdir. Nefret, kin, agresyon da sevgi de yüksek yaşanır. Kıskançlığı da çoğu zaman tepe noktasında yaşarlar. Peki bu kişinin annesi nasıl? Anne, çocuk üzerinde baskı ve kontrol kuran bir anne. Onu her alanda yönetmeye çalışır ve benim istediğim gibi olacaksın der alt metinde. Anne ve çocuk ilişkisi ay burcu akrepte simbiyotik ilişkidir ve bu ilişki çocuğu travmatize eder. Bu kadar duygusal ve fiziksel kontrolle büyüyen çocuk zaman zaman anneden nefret eder zaman zaman patolojik bir bağımlılık geliştirir. Bu çocuklar yetişkinliklerinde partnerlerini de kontrol etmeye çalışırlar. Tekamül noktaları kontrol etmeden ilişki kurmalarıdır. Bu nedenle kontrollerinin dışına çıkan ilişkilere çekilirler. O ilişkiyi kontrol edememek ay akrepi hasta eder. İçindeki büyün yıkıcı duyguları açığa çıkarır. Psikanalizde ters ödipal denen bir kavram var, işte bu bu anneler ay burcu akrep olan çocukların anneleridir. Anne bilinçdışında çocuğu rakip görebilir ve özellikle cinsel alanda da baskı kurup kontrol etmeye çalışabilir. Hele bu anne kız arasında hasıl olan bir ilişkiyse dönüştürmesi pek kolay değildir. Ay Akrep burcu olabildiğince bireyselleşmeye çalışmalı ve annesiyle o iç içe geçmiş bağlarını suhuletle koparıp kendini gerçekleştirme yolunda adım atmalı.

AY BURCU BOĞA

En sevdiğim ay burcudur. Ay burcunuz boğaysa inanın epeyce şanslısınızdır. Ay burcu boğanın annesi besleyen annedir. Hem duygusal hem fiziksel açıdan besler. Bu nedenle ay burcu boğa dengelidir. Yemeği sever, rutinlerini severler. Güven onun için çok önemlidir. Karşısındaki kişide güvenini sarsıcı bir hareket görmesi onun hayatında sorunlara sebep olabilir. Aslında hayatla kolay başa çıkabilir ancak güven konusunda sınavlar verebilir. Ay burcu boğa olanlar, alışkanlıklarına düşkündür, ehli keyfidir. Kilolu olma ihtimali vardır çünkü yemeği epeyce sever. Ay burcu boğanın bir tekamül konusu da biraz daha değişime açık olması gerektiğidir. Garanticidir, değişimi pek sevmez, plansızlıktan pek hoşlanmaz. Evine bağlıdır, eşyalarına bağlıdır. Ani değişiklikler hemen onu huzursuz edebilir. Doğayı sever, sır saklar, sahiplenir aynı zamanda kıskanır da. Sabır ve azim onun işidir. Ailesine önem verir. Tek evlilik yaparlar genelde. Çocuklarına iyi bakarlar. Asistanım ay burcu boğa olan biri olduğu için ben aslında iyi tanıyorum bu kişileri. Burcunuz benim gibi boğa ise ay burcu boğa olan biri ile kolaylıkla güvene dayalı bir ilişki geliştirmeniz mümkün.

 

Şimdilik bu kadar:) bundan sonra astroloji hakkında blogumda bol bol yazacağım. Sevgiler.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s