OKU: BEN KİMİM?

Efendim, malumunuz yeni bir projemiz başladı YouTube kanalımda. Şubat ayında bu projeyi düşünmüş fakat maliyeti çok yüksek olduğu için girişememiştim. Aklımın bir köşesinde asılı kalmıştı. Mayıs ayında bir gün eski bir öğrencimden mesaj aldım. Merve’nin de aynı fikir aklına gelmiş ve YouTube programı yapma konusunda bana ısrar etti. Hatta bize çok daha uygun fiyata yardımcı olacak stüdyoyu da buldu. Soruları soran da kendisidir 🙂 Hemen hazırlıklara başlayıp ilk beş bölümü çektik. Soruları önceden okumadım zira o anda hissetmek istedim soran kişiyi. Biliyorsunuz ki ben farklı bir ekoldenim. Klasik psikoloji biliminin daha ötesinde düşünüyorum ve daha farklı ne olur ne yapılır diye uğraş veriyorum. Her şeyin ötesinde ben bu ülke insanları için ne yapabilirim sorusu beni sürekli projelere yönlendiriyor. Hali hazırda Tübitak’a sunacağımız bir kadın projem var. Beni yıllardır takip edenler işlerin nereden dereye geldiğini bilirler.

Ben haftada sadece 2 gün ofise gidiyorum, günde 3 seans alıyorum. İhtiyacı olan danışanımı psikoterapiye yönlendiriyorum. Benim alanım daha çok fiziksel hastalıkların psikolojik sebeplerini çözmek. Bu alanda bir çok yabancı kaynaklı eğitim aldım, bir ev parası döktüğüm oldu. Hali hazırda henüz bir evim yok. Bizim program başlayalı daha bir gün olmadı, psikoloji alanından mezuniyetimi, titrimi sorgulayanlardan email almaya başladım. Şimdi burada dilerseniz 96 yılına dönelim meselenin daha iyi anlaşılması için.

Ben 96 yılında liseden mezun oldum ve annemle babam aynı yıl boşandılar. Terapi Günlükleri kitabımı okuyanlar bilir nasıl bir çocukluk yaşadığımı. Dolayısıyla ben 2002 yılına kadar çalışıp aileme baktım. 6 yıl sonra üniversite sınavlarına girdim ve alınabilecek en yüksek puanlardan birini aldım. Fakat İmam Hatip Lisesi mezunuydum ve puanım yettiği halde Boğaziçi Psikoloji bölümüne giremedim. O dönemlerde kimse bizim hakkımızı savunmadı ve ben de o yüksek puanla İstanbul Üniversitesinde bir bölüme girdim. İyi ki de girmişim zira psikolojinin temeli olan mitoloji, sanat, sosyoloji ve bir çok bilimi o bölümde öğrendim. Freud ve Jung okuduk 4 yıl boyunca sanat analizi yapmak için. Bu nedenledir ki psikoterapi eğitimlerimizde arketiplerden ya da Yunan tragedyalarından bahsedildiğinde hemen atılırım. İyi bir psikolog olmak istiyorsanız, mitoloji, felsefe, sanat bileceksiniz efendim kaçarı yok. Yoksa benim danışanlarım gibi gelip seansta Spinoza ve Antigone’den bahsedenler olduğunda o konulardan bahsedip danışanla aynı alanda buluşmanız imkansız. İyi bir psikolog olmak istiyorsanız kuramlar üstü düşünmeniz gerekir. Neyse buraya tekrar döneceğim.

Yaş oldu 33 ben ilk doğumumu yapıp bir güzel depresyona girince, psikoterapi sürecim başladı ve o gün bugündür sürecim devam ediyor. İkinci kez psikoterapi sürecine 2 yıl önce başladım ve artık bitmek üzere. 36 yaşımda Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek lisansına başladım ve gurur duyarak söyleyebilirim ki Türkiye’de ilk kez nesiller arası aktarımla ilgili tezi yazdım. Çünkü ben bu alana kendi yaralarımı iyileştirerek girdim ve daha ötesinde ne var diye hep sorguladım. Söylenmiş ve yazılmış olanın üzerine ne söyleyebilirim diye hep çalıştım. 2 çocuklu bekar bir anne olarak hala bilimle yatıp bilimle kalkmaktayım. Herhangi bir destek görmeden her maddi imkanımı kendim sağlamaktayım. Ve her gece acaba bu ülke için daha ne yapılabilir diye düşünerek başımı yastığa koymaktayım. Master dönemimde Cinsel Terapi, Aile Terapisi ve Psikoterapi eğitimlerine katıldım. Hali hazırda Çocuk Psikiyatrisi eğitimleri almaktayım. Bu sene eylülde Psikoloji Doktora ve Lisansa başlayacağım nasip olursa. 2 çocukla:) Bunu niye belirtiyorum, lisans okuyan gençlere sözüm, master yıllarımda lisanslılarla birlikte 10 ders aldım psikoloji bölümünden. 1 yıl boyunca lisanslılarla birlikte okudum ve her sabah bunlar nasıl psikolog olacaklar diye kara kara düşündüm.

Kendisine dokunamayan hiç kimse bir başkasına dokunamaz. Lisans diploması candır ama bu sizi psikolog yapmaz. Psikoloji mezunu yapar. Psikolog olmak için önce kendi mekanizmanızı anlamanız kendi çatışmalarınızı çözmeniz kendinizi iyileştirmeniz gerekir. Bakın ben bu süreçte kendi problemlerimi nasıl çözdüğümü içeren de iki kitap yazdım ülkeme armağan ettim. Elimi taşın altına koyarak hayatımı herkesle paylaştım. Şimdi bana emaille, saldıran diyeceğim kusura bakmayın, lisanslı arkadaşlarıma soruyorum siz ne yaptınız? Ne yaptınız bu ülke için, ne yaptınız kendiniz için? Kibirlenip böbürlenip lisans mezunu olmayanları aşağılamaktan aman meslek yasası deyip kendiniz koca psikoloji etiğini beceremediğiniz seanslarınızda berbat etmekten başka ne yaptınız? Alanda bir çok psikolog birbirinin kanını içse doymayacak. Bilmiyor muyum sanıyorsunuz. Birbirinizin dedikodusunu yapmaktan başka ne yapıyorsunuz gün içinde? Allah aşkına biriniz bana yazın ben şunu şunu yapıyorum diye. Ben lisanslılarla okurken çocuklar para hesabı yapıyordu. Aaaa şöyle bir teknik var öğrenelim, her danışandan 500 tl alırız zengin oluruz diyorlardı. Ne de olsa lisans mezunu olacaklar ya çok etik düşüncelere sahiplerdi.

Ne yapıyorsunuz Allah aşkına bana yazın. Projelerinizi yazın. Mesela geçen gün bir master öğrencisi beni aradı, hocam nesiller arası çalışmışsınız deyip benden kendisine rehberlik etmemi istedi. Ben nasip olursa akademisyen olma niyetindeyim. Psikoloji alanına yeni bir soluk getirerek öğrenci yetiştirmek niyetindeyim. Ay şu kadar danışandan şu kadar para alayım niyetinde olsaydım haftada 6 danışan almazdım. Bunu niye yazıyorum, biri demiş ki ünlü olma peşindesiniz, danışan sayınızı arttıracaksınız. Heh ünlü olma peşindeyim heh. Ne diyeyim ki ben sana canım kardeşim. Ne diyeyim.

Açıköğretimle psikoloji bölümü açacaklarmış diye bir yaygara var onu da bilirsiniz. Aslında tüm bunlar bu meseleden ötürü ayyuka çıkıyor sanırım. Yahu devlet bir şey yapıyorsa bunun acısını bize saldırarak niye çıkarıyorsunuz. Benim lisans hakkım elimden alınırken belki sizin yaşınız yetmez ama anne babalarınız ne yapıyordu? Devlet bu hakkı geri iade etmeye çalışıyor ama bana göre de düzenlenmesi gereken şeyler var. Mesela herkes değil, benim gibi master eğitimi almış olanlar bu programa katılabilirdi. Ya da sosyoloji okumuş olanlar, hemşirelik okumuş olanlar ya da sağlık mezunları vs. Yani elbette bir kriteri olsaydı iyiydi. Ama bunu bana saldırarak çözemezsiniz bunu kendiniz devletle çözeceksiniz.

Neymiş efendim Uzman Psikolojik Danışman ünvanını kullanıyormuşum instagramda. Kullanırım çünkü sonuna rehberlik eklemiyorum. Üniversitemiz danışmanlık ünvanını kullanabileceğimizi söyledi. Bizim masterdan mezun olanlar uzman psikolog ünvanını bile kullanıyor. Kaldı ki ben programımda Psikoloji Bilimi Uzmanı ünvanımı kullanıyorum daha etik olduğu için. Ancak instagramda o şekilde kalacak üzgünüm çünkü o isimle devam ettiriyorum hesabı. Ha çok üzülmeyin eylülde zaten değişecek tekrar titrim.  Sevgili lisanslılar sizlere cevap vermeye zaman harcamaya mecalim yoktu ama ola ki iyi niyetli takipçilerimin de aklına gelir sorular, paylaşmak yazmak istedim. Karanlıktan şikayet edeceğine bir ışık da sen yak demişler. Hanibal Barca demiş ki ya bir yol bul ya bir yol aç ya da yoldan çekil. Yani elinizde bir beceriniz yoksa, psikolojiye yeteneğiniz yoksa, yeterli değilseniz para kazanmak için yolu kapamayın. Bırakın bu işi aşkla yapanlar yola devam etsinler. İnşallah iki yıl sonra, siz öğrenciler ve psikologlar için nesiller arası aktarım ve tekniklerini öğreteceğim akademik eğitimler açacağım. Bence bana email göndereceğinize 2 yıl bekleyin ve öğrencim olun. Daha iyi olmaz mı?

Ben sizin hedefiniz değilim? Sorununuzu devletle yasalarla çözün olur mu?

Not: Soyadımı araştıranlar da olmuş. Efenim söyleyeyim babamın soyadı Dündar, annemin soyadı Demirkıran. Ben anneminkini kullanıyorum, ebcet değeri yüksek olduğu için. Pandemi olmasaydı resmi olarak alacaktım ama eylülde inşallah o da resmileşecek. Bunu da belirtmiş olayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s