MASTÜRBASYON VS KÜFÜR

Taha’yı ilk keşfet sayfasında görmüştüm, sanırım o zaman 400 bin civarında takipçisi vardı. Çok hoşuma gitmişti videoları. Kısıtlı imkanlarla harikalar yaratmaya çalışıyordu. O günden çok kısa bir süre sonra ana haber bülteninde gördüm. İşte şimdi milyonlara ulaşacak dedim kendi kendime, ancak başına neler geleceğini de zihnimden sıraladım. Bir kere yaşı çok genç, yetiştiği çevre sosyal ekonomik ve psikolojik gelişimi açısından elbette yeterli değildi. Biz batıda yaşayanların burun kıvırdığı topraklarda ve kültürde yaşıyordu. Fakat yine de en iyi bildiği şeyi yaparak emek sarfediyordu. Sosyal medyadan bazı takipçilerin hakaretlerine ve eleştirilerine maruz kalıyordu, bulunduğu şartlar nedeni ile. Kısacası mağdur bir tarafı vardır.

Biz ülke olarak mağduru çok severiz, onu alır baş tacı yaparız. Yeter ki birileri mağduriyetini ön plana çıkarsın. Biliyorum ki Taha da bir süre sonra, mağduriyetinden biraz fazlaca söz eder oldu ve takipçi sayısını ikiye katladı. Biz ülke olarak mağduriyetin kişinin kendi sorumluluğu olduğunu bir türlü anlayamadık. Neyse konumuz bu değil elbette ama buna da değinmek istedim. Biz bu mağdur çocuğumuza kısa sürede yoğun ilgi gösterdik ve onun içinde bir patlamaya sebebiyet verdik. Hediyeler almaya, reklamlar yapmaya başladı ki bu onun hakkıydı kesinlikle. Diğer instagram fenomenleri ile karşılaştırılamaz ölçüde küçük şeylerdi bunlar. Fakat o bile oldukça eleştirildi, sanki yoksul ve eğitimsiz kişilerin buna hakkı yokmuş gibi. Üzerine gidildikçe gidildi, ateş harlandıkça harlandı. Bu mağdur çocuğumuz bir anda yükselişe geçmeyi ve de yöneltilen eleştirilerin dozunun yükselmesini elbette ki kontrol edemedi. Bu onun şartlarında biri için oldukça olağan bir durumdu. Açıkçası beklemiyor değildim. Hiç bir şekilde yargılamıyorum Taha’yı. Verdiği tepki o yaşta o sosyokültürel çevrede yetişmiş ve yoksunluk çekmiş ve de ergen biri olarak oldukça doğaldı. Yanlış mıydı? Elbette çok yanlıştı. Ancak bütüncül olarak baktığımda kontrol edememesinin sebeplerini çok iyi anlıyorum. Ve günün sonunda instagram Taha’nın hesabını kapattı. Belki de yıllardır harcadığı emek bir yanlışı yüzünden bir gecede çöp oldu.

Eveeeet gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere. Peki instagramda tek yanlış yapan kişi Taha mı? Kısa bir süre önce Kerimcan Durmaz adlı, cinsel tercihini öne sürerek, fenomen olmuş, ürettiği videolarının içeriklerinin tek birinde bile kültürel, sosyal ve psikolojik gelişime katkısı olmayan, hatta düşük zeka seviyesi gerektiren bir form ortaya çıkaran kişiyi hepimiz tanıyoruz. Kerimcan Durmaz, bir gün instagram hikayesinde yanlışlıkla (!) uçak lavabosunda yaptığı mastürbasyon görüntülerini paylaştı. Peki instagram ne yaptı? Hiç bir şey. İnsanlar ne yaptı? Evet hakaret edenler, küfür edenler, takipten çıkanlar oldu ama milyonlardan aşağı düşmedi takipçi sayısı. Çünkü Kerimcan bizim yaşamak istediğimiz hayatı yaşıyordu. Yurtdışına seyahatler, zengin partileri, lüks evlerde oturmalar, kalemle çizilmiş estetik bir yüz, yağğğğniiiiii, olaaaaayyyyyy, ne mağnaaaaaaağ gibi Türkçe’ye sunduğu harika katkılar ona değer vermemize yetiyordu. Taha’yı eleştiriyorduk çünkü o bize içimizdeki duygusal fakirliği, yoksunluğu, değersizlik hissimizi, ezilmişliğimizi hatırlatıyordu.

Herkesin içinde narsistik bir çekirdek var. Fakat onu aktive etmek, yönetmek öyle kolay değildir. Taha yıllarca belki hissettiği değersizlik duygusunun karşısında bir anda yoğun ilgi gördüğünden dolayı aktive olan narsistik çekirdeğini kontrol edemedi. Ama Kerimcan Durmaz oldukça zeki ve becerikli olduğu için, nasıl kontrol edebileceğini biliyor ve takipçilerini manipüle edebiliyordu. Bu yüzden en az zararla işin içinden sıyrıldı.

O doymak bilmeyen önemsenme ve sevilme ihtiyacımızı karşıladığımız sosyal medya, hepimizin içindeki narsisti ortaya çıkaran bir güzel sahneye koyan bir arena. Ancak burada bir haksızlık var. Masturbasyon karşısında verilmeyen tepkiyi, küfür karşısında vermek bana pek adaletli gelmiyor. Bu da instagramın insan ayırdığını gösteriyor. Söz konusu Kerimcan Durmaz olunca hesap kapatılmıyor, ancak Taha Duymaz gibi anadolunun ucra bir köşesinde yoksul bir hayat yaşayan fakat yine de hayallerinden vazgeçmeyen ortaya yaşını aşan maharetler koyan bir çocuğun hesabı kapatılıyor. Kaldı ki küfürler bugün şarkılarda da bolca duyduğumuz bir şey. Hatta sosyal medya paylaşımlarında da bolca görüyoruz. İtiraf ediyorum ki ben de trafikte kendimi pek tutamıyorum. Küfür psikolojik olarak bir rahatlama aracı. Kaka yapmakla küfür etmek aslında aynı anlama geliyor. İkisi de boşaltıma yarıyor. Fakat doğru bir şey mi? Hayır kesinlikle değil. Hele canlı yayında küfür etmek hiç ama hiç etik değil.  Pekiiii şimdi gelelim esas soruya, biz Taha’yı küfür ettiğinden dolayı eleştirdiğimiz kadar, eşine küfür eden erkekler için ne yapıyoruz. Aman canım bahane karısıdır mı diyoruz? Bu ülkede her gün ana avrat küfür edilen kadınlar var. Boşanmaya kalksa öldürülen kadınlar, sokak ortasında dövülen kadınlar var… Tecavüze uğrayan çocuklar… Ne yapıyoruz onlar için? Herhangi bir politikamız var mı? Yok. Ama instagramın gördüğüm kadarıyla harika (!) politikaları var. Tebrik ederim.

Ben her zaman ortada duran biri olarak, instagramın bu adaletsiz tavrına karşı duruyorum. Eğer kapatılacaksa Kerimcan Durmaz gibi penisini gözümüze sokan şahısların da hesabının kapatılması gerekirdi. Daha çok fenomen saymak isterim, küfürlü konuşan, küfürlü videolar çekenler gibi ama  üzerime şimşek çekmeyeyim şimdi. Neme lazım. Benim hesabım da kapanmasın değil mi?

Ben adaletsizlik konusunda çok dertliyim. Bilmiyorum sizler de dertli misiniz ama yazayım dedim.

 

Sevgiler.

Psikoloji Bilimi Uzmanı Betül Demirkıran

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s