SPİRİTÜEL ŞİFA TEKNİKLERİ ŞEYTAN İŞİ Mİ?

Günlerdir sosyal medyayı kanıta dayalı olmayan söylemleri ile meşgul eden bir hanımefendi var. Bana da sıkça gönderildi paylaşımları. Kendi iyileştirme teknikleri dışında olan her şeyi bir reddetme ve karalama kampanyası başlatılmış anladığım kadarı ile. Hanımefendiyi araştırdım, doktor değil, psikolog değil, uzman değil, ilahiyatçı hiç değil, söylediklerinin hiç biri bir temele oturmuyor malesef. Ama dilerseniz meselenin kaynağından başlayayım yazmaya.

Bizim ülkemiz yapısı itibariyle cemaatleşmeyi pek sever. Büyütmeyi, abartmayı, uçlarda yaşamayı, radikal düşünmeyi çok sever. Bir şey A denmişse odur, başka türlüsü mümkün değildir. Hele bir de işin içine Allah Peygamber lafızları girdiyse, mümkünü yok madalyonun öteki yüzünü gösteremezsiniz. Bizim ülkemizde din söylemleri ile, şucular bucular ile, sen bizdensincilerle, falanca topluluğa aitizliklerle pek çok insan sömürülmüştür. Çok iyi biliyorum insan psikolojisi ile çalışan biri olarak. Her kesimden danışanım olmuştur şimdiye kadar. İlahiyat uzmanından ateistine kadar, falanca cemaatinden filanca cemaatine kadar her kesimden kişi ile çalışmışımdır. Bu nedenle hiç bir şeye yabancı değilim.

Psikoloji camiasında benim gibi farklı şifa tekniklerini kullananların sayısı çok değildir. Çünkü psikologlar enerji çalışmaları vs. gibi tekniklere gülüp geçerler bilimsel bulmadıkları için. Fakat gelin görün ki psikoloji kuramları bile yüzlercedir. Çünkü hiç kimse tek bir teknikle iyileşmez. Hiç bir zaman tek bir teknikle herkesi iyileştiremezsiniz. Bu nedenledir ki ben psikoloji bilimi yanı sıra bir çok alternatif tekniğin eğitimini almışımdır ve bunları da rahatlıkla uygulamaktayım.

Alternatif teknikler kişinin enerji bedeni ile çalıştığı için adına spiritüel teknikler denir aslında pek de spirit işi değildir. Bildiğiniz enerji formundan varlıklar olduğumuz için ve hastalık da enerji bedenimizin bozulmasından dolayı organlarımızın enerjisinin bozulmasından başka bir şey değildir. Şöyle düşünün biz insan olarak 7 katmanlı yapıya sahibiz ve bu katmanlardan biri enerji bedenidir. Duygu bedeni vardır, zihinsel beden vardır. Bir çok katmanımız mevcut. Üst katmanlarda bozulan enerji bedene kadar gelir ve bedenimizde organ hasarlarına sebebiyet verir.

Hipnoterapi, Eft, Bioenerji, Biorezonans, Homeopati gibi bir çok teknik bozulan frekansımızı düzenler. Ve hiç kimse insan iradesinin dışında bir uygulama yapamaz. Aslolan karşınızdaki kişinin özgür iradesidir. Son zamanlarda moda olan Esma çalışmaları da yine enerji bedenimize etki eden çalışmalardır. Yanı sıra, Reiki, Rregresyon, Access Bars, Theta Healing de enerji teknikleridir. Bir süredir eğitiminin organizatörlüğünü yaptığım Bioreprogramming bu tayfadan değildir, zira Nlp teknikleri, biyoloji ve psikolojiyi birleştirir. Ben popüler olan her tekniği önce gidip kendim denerim, uygularım, kendim iyileşirim sonra eğitimini alırım ailemde ve danışanlarımla seansta kullanırım. Çocuklarıma uygulamadığım hiç bir şeyi başkasına uygulamam. Bu da benim prensibimdir.

Theta Healing benim de sıkça başvurduğum bir tekniktir ve gerçekten hayatımda bir çok şeyi iyileştirmemde faydası olmuştur. 7 yıllık tırnak mantarımdan tutun da çocuklarımın yaşadığı akut hastalıklarda bile pek çok kez faydasını görmüşümdür. Zamanında gidip eğitimenlik eğitimini alıp bir çok kişiye bu eğitimi vermişimdir. Theta Healing bir dua ve gözlem tekniğidir. Metinlerin çevirileri kötü olduğu için insanlar ön yargı ile yaklaşabilirler ancak tekniği öğrendikten sonra mantığını kavrayabiliyorsunuz. Ben eğitmenlik eğitimini almaya gittiğimde tekniğin kurucusu olan Vianna Stibal’e ön yargılıydım, itiraf ediyorum. Ancak ondaki Allah’a olan teslimiyeti ve inancı gördükçe şaşırdım, eğitimler boyunca. Bir keresinde eğitimde biri, hocam şunu yapıyorum olmuyor, bunu yapıyorum olmuyor demişti, o da sen sadece gözlemcisin şifayı veren Allah’tır. Sen Allah ol deyince olmayacağını mı zannediyorsun diye sormuştu. Soruyu soran kişi Arabistan’dan bir öğrenciydi. Vianna’nın teslimiyeti beni etkilemişti.

Ben hiç bir tekniği, buna psikoloji bilimindeki teknikler de dahil İslam’a uyuyorsa kullanayım diye bir kuralla öğrenmedim. Sonuca baktım, işe yarıyor mu? İyileştiriyor mu? O zaman kullanılır. Aslolan kişinin şifalanmasıdır çünkü. Fakat elbete Vianna da kendine has bir inanca sahiptir ve bunu tekniğin içine katmıştır. Ancak siz buna katılmak zorunda değilsiniz. Temel mesele olan bilinçaltı kodlarını değiştirmek çoğu zaman yeterlidir. İnanç değişimini oldukça farklı algılayan, bu tekniklere saldıran gurubun bilinçaltındaki yanlış inanç yani kodların nelere sebebiyet verdiklerini asla bilemeyecekler. Mesela çocukluğunuzda şiddet gördüyseniz, ama aynı zamanda sevildiyseniz o evde, sizin için sevgi eşittir şiddettir. Bu bir inançtır. Ve eğer atalarınızdan da gelen bir inançsa bu DNA’nızda kayıtlıdır. Ve siz bu inançla size fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulayan insanları hayatınıza çekersiniz. Theta Healing’te, kişi theta dalgası boyutuna çıkar ve orada bu inancın pozitif olanı ile değiştirilmesini istersiniz. Yani sevginin Yaradan tanımının yüklenmesini talep eder ve sonra gözleriniz kapalı olarak gözlem yaparsınız. Ve işler değişir.

Neden Theta dalgası? Bir kere hipnoterapiden tutun da bir çok tekniğe kadar hepsi theta dalgası ile çalışır. 0-7 yaştayken beynimiz theta dalgasında olduğu için en köklü negatif inançlar o dönemde yerleşir ve siz theta dalgasında o inançları rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Plasebo etkisini bilirsiniz, şeker kapsülü olan ilaçlar hastalara ilaç olarak verilir ve hasta iyileşir. Bilim insanları hastanın ilacı aldığındaki beyin dalgalarına baktığında kişinin theta dalgasında olduğunu gözlemlemişlerdir. Çünkü inanç theta dalga boyutu ile ilgilidir. Rüyalarımızı theta dalgasındayken görürüz ve herkes de bilir ki gelecekten haber veren rüyalar İslam dininde de mevcuttur. Namazda theta dalgasına çıkarsınız, Kuran okurken aynı şekilde theta dalgasına olursunuz. Ve bu dalga boyutunda yaptığınız dualar genelde kabul olur.

Theta Healing’in uygulayıcı ve eğitmenlerin algılarından olayı yanlış bir yere gittiği konusunda ben de hemfikirim. Bu nedenle ben bu eğitimi artık sadece ruh sağlığı çalışanlarına vermeye karar verdim geçen aylarda. Bazı eğitmenlerden duyduğunuz geçmiş yaşamlar (reenkarnasyon)  bizim kültürümüzde olmayan ve de bilimsel olarak kanıtlanması mümkün olmayan bir söylemdir. Bilimsel olan binlerce yıllık atalarımızın anısını taşıyor oluşumuzdur. Theta Dalgasında geçmiş yaşama değil adını sanını bilmediğiniz binlerce yıllık atalarınızın hatıralarına ulaşırsınız. Çok basit bir örnek vereceğim. Ben EMDR seansında bana ait olmayan bir yaşam bilgisine gittim. Ortadoğu’da başka bir adama aşık olduğu için çocuklarının gözleri önünde recmedilen bir kadının öyküsüydü bu. Açıkçası ben de çok etkilenmiştim. Fakat gelin görün ki 1 yıl sonra, sevgili hocam Bülent Uran ile hipnoterapi eğitiminde çalışırken, Mısır’dan göçen babamın dedesinin 6 yaşındaki haline gittim. Annesinin mezarı başında ağlıyordu ve elbette ki tahmin ettiğiniz gibi annesi recmedilerek öldürülmüştü. Başka bir adama aşık olmuştu çünkü. Bu gerçek bir bilgi mi bilmem mümkün değil, büyük dedemin Mısır’ı terkedip geldiğini biliyorum. Olası bir hikaye olabilir. Fakat buradaki dikkat çeken nokta iki hikayenin günün birinde birleşmiş olması. Milyon tane atamız var, her birinin yaşam bilgisine RNA yoluyla ulaşmamız mümkün. Bilgi theta dalgasında açığa çıkıyor çünkü.  İşte yok sende 3 harfli var, sen de büyü var vs gibi nahoş şeyler malesef kendini bilmez uygulayıcılar ve eğitmenler tarafından söyleniyor. Fakat gelin görün ki bunu o paylaşımı yapan hanımın rahmetli hocası da söylüyordu. Avustralya’da bir hanımla tanışmıştım ve geçmeyen bir hastalığı için Türkiye’ye gittiğini A.S adındaki doktorla görüştüğünü, doktor hanımın onu görür görmez sende cin var dediğini ve bundan çok korktuğunu anlatmıştı. Üstelik cinin çıkması için de sirkeli su önerdiğini söylemişti. O günden sonra bu rahmetli doktor hanımı araştırmış bazı konularda kendisine hak vermiştim. Ancak gelin görünki bir gün bu doktor hanımın kanser nedeni ile vefat ettiğini ve etrafındaki insanların bir klan oluşturduğunu onun öğretilerine göre katı bir sağlık anlayışı  ile hayat sürdürdüklerini öğrendim. Bunlar benim duyduklarım, duyduklarımla kimseyi yargılamam fakat o kesimden de bir çok danışanım oldu. Yine söyleyeceğim, her teknik herkesi iyileştirmez, bu da öyle.

Açlık oruçları özünde faydalı bir şeydir ancak sizin bebeklik döneminizde ya da çocukluğunuzda annenizle ilgili travmatik deneyimleriniz varsa, açlık oruçları yeni bir çatışma yaratır. Ve o travmaları aktif eder. Yemek ve besin anneyi temsil eder. Bu nedenle normal oruç tutanlar oruç tuttuklarında agresif olurlar. Mesele aç kalmaları değildir, mesele çözümlenmemiş anneyle ilgili travmalarının bulunmasıdır. Keza şeker de öyle, anneyi temsil eder. Paketli gıdalar, şekerli yiyecekler elbette ki fazlası zarardır ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki yediklerimiz değil bizi yiyenler hasta eder bizi. Kaygı, korku, endişe, öfke, kızgınlık, kırgınlık, affedememe, suçluluk, pişmanlık… Bunların hepsi bizi hasta eden duygulardır. Çocuklar için de aynı durum geçerli, Duygusal İyileşme kitabımda bolca yazdım fiziksel hastalıkların nedenleri ile ilgili. Okumanızı tavsiye ederim. Ben şimdiye kadar seanslarımda kimseye oruç tutun ya da şeker yemeyin demedim. Hiç bir yetişkinin ve çocuğun bu şekilde iyileşmesine tanıklık etmedim. Ben duyguları ile çalıştım kişilerin, travmaları ile. Ve onlar da iyileştiler. Bach Çiçekleri, Theta Healing, Bioreprogramming, Psikoterapi teknikleri bir çok teknik uyguluyorum ve evet insanlar iyileşiyor. Ancak iyileştiren ben değilim, kişinin farketmesi, duygularını anlaması, düzenlemesi ve eski negatif kodlarını değiştirmesidir. Kendi iradesi ile hayatına sahip çıkmasıdır. Kişiye koyacağınız her yasak kişinin daha önceki çocukluk dönemindeki yasaklarla birleşecek ve kişiyi daha çok mağdur edecektir. Yasaklarla büyüyen çocukların sağlıklı olduklarına şahitlik etmedim. Ruh, beden, zihin bir bütündür ve hepsi ile birlikte çalışmak gerekir aslında.

Bir tekniği ve kullanıcılarını şeytan diye kötülemek ne kadar müslümanca bir harekettir. Nefret söylemleri ne kadar müslümancadır söyler misiniz. Ötekileştirmek, tü kaka demek ne kadar müslümancadır. Ben bugün namazlarımı daha farkındalıkla kılıyorsam ve Allah’a daha bi çok iman ediyor teslim oluyorsam bu tekniklerin bendeki olumlu katkısındandır. Ben her tekniği elimdeki bilim feneri ile birlikte kullanıyorum. Psikoloji bilimi olmadan olmaz bunu çok iyi biliyorum. Bilimden ayağımızı çekersek boğuluruz, hangi teknik olursa olsun bu.

Mesela ben astroloji eğitimleri de alıyorum çünkü çok faydasını gördüm hayatımda. Türkiye’nin güney ay düğümü balık, kuzey ay düğümü başak. Benimki de aynı. Balık ay düğümü şifacılık spiritüellik demek. Başak ise bilimsel mantıksal olan demek. Kuzey ay düğümü yürümemiz gereken yoldur. Buradan yola çıkarak Türkiye’de bir dönem sonra spiritüel denen tekniklerin popülerliğinin azalacağını hatta bazılarının kullanılmayacağını söyleyebilirim. Ülkece gittiğimiz yol başak çünkü. Yani mantık, akıl ve bilim. Bu tekniklerden hangisi kalır bilemem ancak çoğu unutulacak bunu biliyorum. Bu nedenle hangi tekniği kullanırsanız kullanın lütfen yanında temel psikoloji eğitimleri de alın. Açıp psikoloji bilimi kitapları okuyun. Sağdan soldan duyduklarınızla hareket etmeyin. Allah şifayı hangi teknikle verir bilemeyiz. Ve evet dua edin, sizlerin yolu hangi yolsa Allah sizi o yolla tanıştırsın.

Size en iyileştirici şeyi söyleyeyim mi? Sevgi… Evet evet sevgi… Sevgi en büyük şifadır. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız diyen bir Peygamberimiz var. Biz gerçekten Peygamberi doğru anlayabildik mi? Peygamberimiz olsaydı bugün olanları sosyal medyadan okusaydı ne derdi sizce? Araştırın, deneyimleyin, sonucuna bakın ama çamur atmayın, iftira atmayın, ötekileştirmeyin, kötü söz söylemeyin derdi bence. Sevin birbirinizi ve kendinizi, bakın nasıl iyileşeceksiniz.

Hepimiz kendini arayan yolcularız. Bu yolda akıl ve bilim ışığımız olsun… Amin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s