Son döngü bükücü Harry

Diana evlendiğinde 20 yaşındaydı. Prens Charles ile tam 12 kez görüştükten sonra evlenmeye karar vermişti. Ailesinde elbetteki sevgi eksikliği ile büyümüştü ve tek istediği sevgi ve sıcak bir aile yuvasıydı. Ancak daha evlenmeden nişanlıyken Charles’in bir sevgilisi olduğunu öğrenmişti.  Camilla ile aşk yaşayan Charles annesinin engeliyle karşılaşmıştı bu yüzden Diana ile evlenmek zorunda kalmıştı. Çünkü Camilla saraya uygun görülmeyen özgür tarzda yetişmiş bir kadındı. Hasılı bu ilişki bitmek zorunda kaldı ve Diana ile Charles kendilerine dayatılan bir evliliği kabul ettiler. Diana kırgındı çünkü kocasının kendisine aşık olmadığını bilerek yaşayacaktı ve en çok istediği aşkı yaşayamadan bir evlilik sürdürmek zorunda kalacaktı.  

Düğünde Charles’in aklı hala Camilla’daydı ve bu nedenle Diana’ya düğün öpücüğü vermeyi bile unutmuştu. Diana aşk dolu bir evlilik yapacağını sanırken  yaşadığı hayal kırıklığı ile gittiği sarayın taş duvarları ve buz gibi koridorlarına eşlik eden soğuk kalplerde kendisine bir türlü yer bulamamanın ızdırabını yaşamaya başlamıştı. Eeee biz ne deriz ailesi tarafından yeterince sevilmemiş biri sevilmeyen biri olduğuna inanarak büyür ve bunu değiştirmedikçe sevilmediği bir dünyada yaşamaya devam eder. Neyse dönelim konumuza, Charles’in ilişkisi Diana ile evlendikten sonra bile devam etti. Aslında resmiyette evlilerdi bir de soyu sürdürmek için iki de çocuk yapmışlardı. Charles’in kalbi hala Camilla’ya aitti.

Diana ise kendisini anneliğe ve yardıma muhtaç insanlara adamaya başlamıştı. Sosyal yardımlaşma organizasyonlarında sık sık yer alıyordu ve dünyada ilk kez basın karşısında aidsli bir çocuğa sarılan ilk insan olarak aidsli hastalar için bir kampanya başlatmıştı. Diana’nın içindeki sıra dışı aykırı kadın ortaya çıkmaya başlamıştı aslında. Charles aşk yaşarken Diana kendini kapatmadı elbette. Bir kaç aşk öyküsü geçti başından. Ancak en sonunda gönlünü ruh eşine kaptırdı. Dodi Fayed bir araptı ve ilk tanıştıkları andan itibaren bir daha hiç ayrılmadılar. Fakat aşkları ömürlerinin bitmesiyle birlikte kısa sürdü. 31 ağustos 1997’de kaza süsü verilen bir suikaste kurban gittiğini bir süre sonra hepimiz öğrenecektik. Öğrendik de…

Diana öldüğünde geride iki evlat bırakmıştı. Tabi bir de ben vardım. 18 yaşıma yeni girmiştim ve çocukluğumdan beri takip ettiğim hayranlık duyduğum bir kadının aşık olduğu adamla birlikte öldürüldüğünü izliyordum televizyonlardan. Diana’ya duyduğum yakınlık aslında annemin acısıyla ilgiliydi. Annem sevdiği adamla evlendirilmemiş büyüklerinin emriyle babamla evlendirilmişti. Sevdiği adamın yeşil gözlerinden bahsedip durmuştu yıllarca. Ve annemle babamın boşandığı yıl annemin yaptığı bir mezarlık ziyaretinde bir mezarın başında duran yeşil gözlü gençle yaptığı bir sohbeti dinlemiştim. O genç annemin sevdiği adamın oğluydu ve sevdiği adam bir şekilde ölmüştü tam da annemin babama yeter deyip hayatına yeni bir sayfa açtığı dönemde.

Hasılı Diana’nın çıkışsızlığı anneminki gibiydi. Ve ben sıra dışı, özgürlükçü ve aykırı biri olarak kendimi şekillendirerek sanki annemin ve Diana’nın sahip olamadığı bağımsızlığa ulaşma peşinde oldum yıllarca. Oldum da… Sarayı takip etmeyi hiç bırakmadım. Önce William’ın Kate ile ilişkisini takip ettim. Kate William’la aslında annesinin ısrarı üzerine bir evlilik yaptı bence, kimse saklamasın bunu. Willam’ın Kate ile tanıştığı dönemde William’ın sevgilileri vardı ve Kate hepsinin tek tek gitmesini bekledi. Kate, ‘çok hoş kadınsın ama yetmez ben karar verdim ömür boyu o benim güle güle şekerim’ şarkısını söylerken sonunda William ile evlendi. Ancak bu hiç de beni ilgilendirmedi zira benim favorim Harry idi. Merakla onun ne yapacağını beklemekteydim. 2017 yılında yani Diana’nın ölüm döngüsünde Harry bombayı patlatıverdi. Annesinin ve Camilla’nın sanki birleştiği ve kendisi gibi aykırı bir kadın olan Meghan’la nişanlandığını duyurdu. Aile geçmişi problemli olan Meghan 2011 yılında bir evlilik yapmıştı (ki ben de aynı sene evlenmiştim) ve umduğunu bulamamıştı (ben de ben de ) O da Diana gibi kendisini sosyal yardımlaşmaya adamaya başlamıştı ki Harry ile tanıştı. Harry annesini fiziki değil ama ruhsal anlamda temsil eden bir kadını bulmuştu ve benim gözlemlerime göre bu kadın O kadındı. Yani ruh eşiydi. Onları ilk gördüğümde şunu demiştim, yeah it’s her. 

Meghan’ın dul bir kadın olması sarayda deprem etkisi yaratsa da, Harry annesinin sahip olamadığı aşka ve mutluluğa sahip olmayı başarmış böylelikle bir döngüyü bozmuştu. Aslında ondan önce babası Charles 2005 yılında sonunda büyük aşkı Camilla ile evlenmişti ve o da kendi çapında sonunda aşkını seçmişti ama bana göre it is too late idi. Zamanında baş kaldıracaktın demeden kendimi alamıyordum. Harry işte bunu başarmıştı daha ilk başta Elizabeth ninemize resti çekti  çocuklarına tekrarlardan ibaret olan bir kader değil özgürlüğe giden yolu bulmaları için seçim yapmayı miras bıraktı. Harry’i neden mi bu kadar seviyorum, işte bu yüzden geçmişin zorlantılı tekrarını kıracak kadar güçlü ve kararlı bir adam. Bir alfa. Meghan’dan başkasıyla o yolda yürüyemezdi. Mantığını ve kalbini bir araya getirerek geçmişe ve kurallara meydan okuyarak bir seçim yaptı ikisi de… İyiki de yaptılar. Ben çok dersler almıştım kendi adıma… Aldığım en büyük ders şu olmuştu; hiç bir şey imkansız değildir. Ve ne ilginçtir ki Diana’nın öldüğü tarihte 31 ağustosta Prag’ta olacağım. Oradan başka bir ülkeye geçmeyi planlıyordum ki bu yazıyı yazarken Diana’nın ölüm tarihini farkettim. Sanırım ben de büyük bir döngü bozacağım o gün. Haydi bakalım döngülerimizi kolaylıkla bozabilmek için neler mümkün….

Son döngü bükücü Harry’ için 5 yanıt

  • Harry’nin döngüyü kırmasındaki baba faktörünü unutmayın. Harry’yi kahramanlaştırmadan önce sevdiği kadınla evlenememiş babasının oğlunun mutluluğu için neler yapmış olabileceğini hesaba katmak lazım…

    Beğen

  • Şimdi bende de yıllar önce Kemal Sunal ölünce çok üzülüp ağlamıştım.Sen kaderin işine bak Kemal Sunal’ın öldüğü gün 2007li * temmuz doğumlu bir kızım var.Aykırıklıkları ve uyuşmayan yönleriyle bugüne kadar ablalık yapmaya çalıştığım tek çocuk olan kuzenimle de aynı gün doğdu kızım.Ben de bu doğum ve ölümleri tarih bazında merak ediyordum zati ama henüz net bir aydınlanma yaşayamadım.Benim kızım da tek çocuk.İyi çalışmalar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s